Grupa SITG na Dniach Salamandrowych

W dniach 7 – 9 września 2023 r. przedstawiciele Koła Zakładowego SITG przy AGH wzięli udział w corocznych obchodach Salamandrowych dni w Bańskiej Szczawnicy, które przypominają dawną sławę najpiękniejszego górniczego miasta na Słowacji, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Szczawnickie Salamandrowe dni stanowią nie tylko święto szczawnickich górników, ale również stopniowo stały się okazją do spotkań górników, hutników, geologów i pracowników przemysłu naftowego z całej Słowacji. Salamandrowe dni są postrzegane przez całą społeczność branży górniczej za wydarzenie rangi ogólnosłowackiej, czerpiące inspirację z wieloletniej historii szkolnictwa wyższego w Bańskiej Szczawnicy oraz z obfitej skarbnicy zwyczajów studentów dawnej Akademii Górnictwa i Leśnictwa, którzy są w zasadzie pomysłodawcami Pochodu Salamandrowego.

Legenda głosi, że to dwie salamandry wskazały pasterzowi gdzie znajdują się pokłady złota i srebra oraz dały początek dziejom górnictwa w Bańskiej Szczawnicy. Złoża rud złota i srebra były warte wydobycia, co spowodowało rozkwit tej miejscowości u podnóża Gór Szczawnickich, w środkowej części dzisiejszej Słowacji. Dziś salamandry zdobią mury naprzeciwko ratusza miejskiego. Jedna trzyma w paszczy bryłkę złota, a druga srebra, od których to kruszców wszystko się zaczęło.