19 stycznia 2023 r. w Wieliczce odbyło się kolejne spotkanie członków Koła Zakładowego SiTG przy AGH Kraków. Po raz czwarty spotkanie to zorganizowano w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”. Było to możliwe dzięki życzliwości władz KS „Wieliczka”, a w szczególności Pana Prezesa Pawła Nowaka, Pana Jarosława Malika Członka Zarządu ds. Technicznych, Pana Jana Kucharza Kierownika Zespołu Oceny Projektów i Starszego Inspektora Nadzoru Inwestycji Dołowych, Pana Rafała Paska Dyrektora ds. Energomechanicznych oraz Pana Zygmunta Zuskiego Nadsztygara Nadzoru Inwestycji Dołowych.

Celem spotkania było nawiązanie i rozwinięcie współpracy w dziedzinie inżynierii górniczej oraz mechanicznej. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Pan Poseł Krzysztof Kozik, przedstawiciele Zarządu Głównego SITG w Katowicach, Wyższego Urzędu Górniczego na czele z Panem Prezesem Adamem Mirkiem, Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach na czele z Panem Dyrektorem Robertem Pasternakiem. Obecni byli również Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach Pan Mirosław Skibski, Dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach Pan Dariusz Prostański, przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., spółek węglowych tj. Tauron Wydobycie S.A., PGG S.A., JSW S.A., kopalń tj. KS Wieliczka, KS Bochnia, ZG Sobieski, LW Bogdanka oraz Kopalni Porfiru i Diabazu Sp. z o.o. Liczną grupę gości stanowili przedstawiciele firm związanych z górnictwem tj. KGHM ZANAM S.A., PeBeKa S.A., Fama Sp. z o.o., PHU Malinex, Rogum Kable Sp. z o.o., MAS Sp. z o.o., przedstawiciele zaprzyjaźnionych Kół Zakładowych SITG oraz pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, będący członkami KZ SITG przy AGH. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością również przedstawiciele Slovenskiej Baníckiej Spoločnosti, czyli odpowiednika SITG na Słowacji.
Spotkanie rozpoczęło się przejściem trasą turystyczną KS „Wieliczka”, któremu przewodzili Panowie Rafał Pasek oraz Zygmunt Zuski (Fot. 1). Następnie wszyscy goście wraz z gospodarzami zebrali się w Komorze Witosa. Jako pierwszy przemówił przewodniczący Koła Zakładowego SITG przy AGH prof. Krzysztof Krauze, który przywitał wszystkich zaproszonych gości, podziękował władzom KS „Wieliczka” za udzieloną gościnę oraz podsumował działalność Koła Zakładowego SITG przy AGH Kraków w mijającym okresie. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie legitymacji członkowskich nowym członkom i członkiniom Koła (Fot. 2). Po wręczeniu legitymacji głos zabrał Pan Prezes Paweł Nowak, który przywitał wszystkich gości, a następnie wraz z Panem Dyrektorem Rafałem Paskiem przedstawili referat na temat stanu obecnego i przyszłości KS „Wieliczka” (Fot. 3).

W tym roku motywem przewodnim spotkania było górnictwo rud miedzi, stąd kolejne przemówienie na temat stanu dzisiejszego i przyszłości górnictwa rud miedzi przedstawił Pan Jan Zimroz Dyrektor Naczelny ds. Górnictwa w KGHM Polska Miedź S.A. (Fot. 4). Następnie referat o maszynach przyszłości produkowanych przez firmę KGHM ZANAM S.A. wygłosił Pan Kacper Chrapkowicz Z-ca Kierownika Zespołu Maszyn Ładujących w KGHM ZANAM S.A. (Fot. 5). Kolejno referaty wygłosili Pan Michał Balcerzak z firmy PeBeKa S.A. o realizacji obiektów górniczych i budowlanych w latach 2021÷2022 oraz Pan Piotr Urbański o 30 latach oddziału solnego O/ZG Polkowice-Sieroszowice KGHM Polska Miedź S.A. (Fot. 6).

Jako przedostatni zabrał głos Pan Dziekan prof. Marek Cała Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, który przedstawił działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą Wydziału oraz współpracę z przemysłem (Fot. 7). Część oficjalną zakończył Pan prof. Krzysztof Kotwica Kierownik Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, który podzielił się z gośćmi informacjami na temat osiągnieć dydaktycznych i badawczych oraz możliwości współpracy z przemysłem Katedry (Fot. 8).
Po zakończeniu części oficjalnej spotkanie toczyło się już w bardziej swobodnej atmosferze (Fot. 9 i 10). W spotkaniu wzięło udział łącznie 80 osób i było to najliczniejsze oraz najbardziej owocne spotkanie w historii naszego Koła.